Burak Buldu

Detaylı bilgi almak için Başka sorular iletmek için Daha fazla tanımak için İletişime geçmek için Mail gönder →

Windows Server’da Birden Fazla Alan Adını Tek IP Üzerinde Barındırma

Merhaba arkadaşlar, uzun bir aradan sonra yeni bir içerikle karşınızdayım. Geçenlerde fazla domaini tek bir IP adresi üzerinde çalıştırmak için internette araştırma yapıyordum. Apache ile ilgili çözümlerle karşılaştım ancak Windows Server ve IIS kullanıyorsak ne yapmalıyız diye biraz gezindim. Öncelikle Windows Server’da tek bir IP adresiniz var ise ve birden çok domaine hizmet vermek istiyorsanız Active Directory’e ve IIS’e ihtiyacınız vardır. Ancak tek bir domain için Windows Server’i hazırladığınızda sadece IIS işinizi görebilir. Tek bir IP için bir çok domain barındırmak istiyorsak, bu yüzden Active Directory bizim için bir mecburiyettir. O zaman Active Directory kurulumuna geçelim.

 1. İlk başta Server Manager'i açıyoruz.
 2. Dashboard'dan Add roles and features bağlantısına tıklıyoruz.
 3. Before You Begin sayfasını Next diyerek geçiyoruz ve Installation Type sayfasında Role-based or features-based'i seçip Next diyoruz.
 4. Server Selection sayfasında kendi makinemizi seçiyoruz ve Next diyoruz.
 5. Server Roles sayfasında Roles menüsü geliyor. Buradan sadece Active Directory Domain Services'i seçiyoruz. (Active Directory yüklü ise burası işaretlidir).
 6. Karşımıza çıkan Pop-Up'u Add Features butonuna tıklayarak onaylıyoruz ve Next diyoruz.
 7. Features sayfasını da Next diyerek geçebilirsiniz. (Eklemek istediğiniz ekstra bir özellik varsa .Net Framework'leri gibi ekleyebilirsiniz.)
 8. AD DS ve Comfirmation sayfalarında da Next butonuna tıklayarak geçtikten sonra kurulum başlıyor.
Kurulum bittiğinde bizden yeni bir ayarlama isteyecektir.
 1. Promote this server to a domain controller yazısına tıklıyoruz.
 2. Açılan Deployment Configuration sayfasında add a new forest işaretliyoruz ve serverimiz için belirlediğimiz yerel adını giriyoruz ve Next'e tıklıyoruz.
 3. Domain Controller Options sayfasında bizden yeni bir şifre isteyecek. Serverde root kullandığımız şifreyi yazıyoruz. (eğer farklı şifre belirlerseniz, RDM ile kurulumdan sonra yeni belirlediğiniz şifreniz ile makineye bağlanmak zorunda kalırsınız).
 4. DNS Options'tan itibaren diğer tüm adımları Next diyerek geçebilirsiniz ve en son Install butonuna tıklıyoruz.

Bu aşamada makine bizi RDM üzerinden atacaktır ve kendi ayarlarını yapacaktır. Bir süre erişemeyeceksiniz ancak korkmayın, Server ve üzerindeki programlarınız çalışmaya devam ediyor. Ve Active Directory ile ilgili kurulumlar bittiğinde RDM ile Server’imize bağlanıyoruz.

Bu aşamaya kadar olan kısımlar Active Directory kurulumu ile ilgiliydi. Bilgisayar‘ın Özellikler penceresinden domain olarak yerel belirlediğiniz ismi burada görüyorsanız kurmuşsunuz demektir. Şimdi bir sonraki işimiz domainlerimiz için DNS kayıtlarını oluşturmak.

DNS Manager‘i açıyoruz. Sonraki her domain için aşağıdaki adımları tekrar etmelisiniz.
 1. Serverimizin klasörünün içerisinde Forward Lookup Zones isminde bir klasör bulunmaktadır. Bunun içerisine alan adlarımızı yerleştireceğiz.
 2. Forward Lookup Zones'in üzerine sağ tıklayarak New Zone'u seçiyoruz.
 3. Zone Type penceresinde Primary Zone seçip Next diyoruz.
 4. Zone Name sayfasında domainimizi girip Next diyoruz ve diğer tüm adımları hiç değiştirmeden Next ile geçerek Finish butonuna tıklıyoruz.
Bu aşamada Forward Lookup Zones klasörünün içerisinde eklediğimiz Domain için bir kayıt oluşturuldu.
 1. Domain'in üzerine sağ tıklıyoruz ve New Host (A or AAAA)... seçeneğine tıklıyoruz.
 2. IP adresi olarak Windows Server'imizin IP adresini giriyoruz ve Add Host butonuna tıklıyoruz. Açılan Popup'u OK butonu ile kapatıyoruz.
Tüm domainlerimizi ekledikten sonrası ise IIS üzerinde Websitesi oluşturma işlemleridir. Sıra eklediğimiz domainler için IIS üzerinde kayıtlarını tamamlamak.
 1. Internet Information Services (IIS)'i açıyoruz.
 2. Sol tarafta Server'in içerisinde Websites'e sağ tıklıyoruz.
 3. New'e tıklayarak yeni Web Site'yi seçiyoruz.
 4. Açıklama sayfasını geçtikten sonra IP Address and Port Settings sayfasında Host kısmına domainimizin adını giriyoruz ve Next diyoruz.
 5. Path sayfasında ise bu domainin barındıracağı dosyaların olduğu klasörü seçiyoruz ya da yoksa oluşturuyoruz ve seçiyoruz. Ardından Next ile geçiyoruz.
 6. Sonraki adımları da Next ile geçtikten sonra IIS üzerinde domainimiz için kaydımız oluşturuldu.

Diğer domainleri de IIS üzerinde ekledikten sonra geriye kalan tek ayarımız Domain Sağlayıcınızda tüm eklediğiniz domainlerin yönlendirildiği IP adresinizi Windows Server’inizin IP’sine yönlendirmesi kalıyor.

Kolay gelsin
Paylaş