Burak Buldu

Detaylı bilgi almak için Başka sorular iletmek için Daha fazla tanımak için İletişime geçmek için Mail gönder →

MacOS’da Microsoft SQL Server’e Bağlanma

Merhaba arkadaşlar, bu yazımızda Microsoft SQL Server‘da çalıştırdığımız veritabanımıza MacOs işletim sisteminden bağlanmak ve Mac bilgisayarımızda veritabanı işlemlerimizi yapmak için kullanabileceğimiz birkaç istemciden bahsedeceğim.

Windows sunuculara Mac ile bağlanmak için Microsoft’un App Store’da paylaştığı Microsoft Remote Desktop 10 ve Microsoft Remote Desktop 8 olmak üzere iki uygulaması çok basit bir çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak sunucunun masaüstüne bağlanıp, sunucudaki kurduğumuz Visual Studio ile çalışmak yerine sadece MS SQL Server’e bağlanmak ve Mac üzerindeki uygulamalarla SQL sorgularını çalıştırmak, veritabanı üzerinde pratikler yapmak da mümkündür.

Remote Desktop uygulamalarıyla çalışmak direkt Windows makine üzerinde çalışmak gibi olsa da açıkcası beni hem klavye düzeninin farklılığından hem de bağlantının yarattığı işlem yükünün makineyi yormasından biraz şikayetçiydim. Direkt MS SQL Server‘e bağlanarak, Mac ekranında MSSQL üzerinde çalışmayı istemiştim. Bu nedenle Mac için piyasada olan SQL istemcilerini araştırdım ve bir çok çözümle karşılaştım. Ancak bulduğum bir çok çözüm, ücretli uygulamaların ya da kısıtlanmış trial (deneme) sürümleri olan uygulamaların olduğunu bana gösterdi, tabi ki biri hariç. Ücret istemeyen uygulamaların hepsini kurdum ve denedim. Yine de RDM çözümü olarak Microsoft ürününü tercih ettiğim gibi bir başka Microsoft ürünü olan Azure Data Studio‘da karar kıldım. Aşağıdaki linkte uygulamaya ait github projesini paylaşıyorum. Sayfadaki açıklamalarda yer alan bağlantılardan istemciyi indirip kurabilirsiniz.

https://github.com/Microsoft/azuredatastudio

Son bir not belirtmek istiyorum. Azure Data Studio uygulaması ile uzaktaki bir Windows makinenin veritabanına Mac ile bağlanıp, uzun saatler boyunca SQL sorguları çalıştırmak bilgisayarınızın Ram’ini şişirdiği için biraz yormaktadır.

Paylaş