Burak Buldu

Detaylı bilgi almak için Başka sorular iletmek için Daha fazla tanımak için İletişime geçmek için Mail gönder →

Phonegap İle Geliştirilen Uygulamayı Android Studio’da ve Xcode’da Çalıştırma

Merhabalar, bu aralar Progressive Application (İleri Web Uygulaması) olarak Cross-Platform Mobile Developing (Çapraz Platform Mobil Geliştirme) yapıyorum. Buna benzer projelerinin diğer geliştirme araçlarında çalıştırılmasını anlatacağım. Ancak anlatmadan önce birkaç gerekçe sunarak, neden böyle bir ihtiyaç olabilir ona değineyim. Cross-Platform ne kadar kolaylık olsa da, her platformun kendi geliştirme araçları daha etkindir. Bir Native uygulama projesine dönüşmeyecek olsa dahi, hibrit geliştirmeler yapılmak istenilebilir. Cross-Platform araçlarının simulasyon araçlarının yetenekleri diğerlerine nazaran daha kısıtlıdır. Bunun dışında, geliştiricinin kendi özel ihtiyaçlarından dolayı da tercih edilebilir.

Öncelikle Phonegap‘ı ve gereksinim duyduğu platformları bilgisayarınızda kurduğunuzu varsayarak ilerliyorum.

İlk olarak Apache Cordova yardımıyla Phonegap kullanarak geliştirdiğimiz projemize IOs ve Android platformlarını terminalden aşağıdaki kodla ekliyoruz.
$ cordova platform add ios
$ cordova platform add android
Hangi platformların olduğunu listelemek için
$ cordova platform ls
Bu adımdan sonra www dizininde geliştirdiğimiz projemiz için hem ios, hem android projeleri oluşturuldu. Bu işlemden sonra build yapmanız gerekiyor. Xcode ve Android Studio buna ihtiyaç duyduğu için bu işlemleri yapıyoruz.
$ cordova build ios
$ cordova build android
Xcode ile projemizi açmak için yeni oluşturduğumuz /proje-dizini/platforms/ios/ dizininde Xcode proje dosyasını çalıştırıyoruz.

İlk açılışta eksiklikleri ve hataları gösterecektir, uyarıları takip ederek projenizi güncelleyerek çalıştırabilirsiniz.

Android Studio ile projemizi açmak için Android Studio’yu çalıştırıyoruz.
Dosya – Yeni – Projeyi import et seçeneğinden  yeni oluşturduğumuz /proje-dizini/platforms/android klasörünü seçiyoruz.

Xcode’da olduğu gibi burada da run etmek istediğinizde hata alırsanız, Android Studio hatanın sebebini ve çözümünü yazacaktır. Kolay gelsin.
Paylaş