Burak Buldu

Detaylı bilgi almak için Başka sorular iletmek için Daha fazla tanımak için İletişime geçmek için Mail gönder →

Malzeme İhtiyaç Planlaması (MRP) Nasıl Hazırlanır?

Malzeme İhtiyaç Planlaması (MRP), bir ürünü üretmek için tüm alt ürün ve malzemelerin hesaplanması için uygulanan bir planlama sistemidir. Ürün Ağacı (BOM – Bill of Material) oluşturulması, miktarların hesaplanması, zamanların hesaplanması olarak 3 aşamadan oluşur. 60’larda Toyota Üretim Sistemi, IBM mühendisleri tarafından incelendikten sonra ortaya koyulmuştur.. MRP‘nin Japon ekolündeki karşılığı KANBAN‘dır diyebiliriz. KANBAN‘daki çekme sistemine karşılık, MRP bir itme sistemidir. MRP ile ilgili teoriyi geçerek, MS Excel’de Macro kullanılarak hazırlanmış bir örneği inceleyelim.

Adım 1. İlk olarak Excel uygulamamızı açtığımızda aşağıdaki ekranı göreceksiniz. Veri butonundan Ürün seviyelerine göre BOM‘u oluşturuyoruz. Ben aşağıdaki gibi örnek bir ürün ağacı ortaya koydum.

Adım2. Ürün ağacını oluşturduktan sonra MRP sayfasını açıyoruz. İlk olarak brüt gereksinimlerimizi oluşturmamız gerekiyor. Brüt Gereksinimler butonuna tıkladıktan sonra bize bir çizelge oluşturuluyor. Çizelgede ihtiyaç planımıza göre manuel olarak haftalara değerlerimizi giriyoruz.

Adım 3. Son aşama olarak Tamamlanma Süresi butonuna tıklıyoruz. Ve benim girdiğim değerlere göre aşağıdaki bir plan oluşuyor.

Not: Resimleri tam boyutlarında görmek için tıklayınız.

Paylaş