Burak Buldu

Detaylı bilgi almak için Başka sorular iletmek için Daha fazla tanımak için İletişime geçmek için Mail gönder →

İş Arama Süreçleri

İş arama sürecimde iletişim kurduğum herkese teşekkür ederim. Bu süreç bir çok insanla tanışmama vesile olduğu kadar, tanıdığım insanları da yeniden tanımama katkı sağladı. Zor bir zamandan geçtiğim bu sürecin kısa olması güzeldi. Ancak bu zorlu, stresli ve gergin geçen bir dönemde hiç olmayacağına emin olduğum iş görüşmelerini, iş arayışlarını dahi zorladım. Kimi gergin, kimi stresli, kimi de çok rahat süreçlerdi. Bu platformda iş arayışında olan bir çok paylaşıma rastlıyorum. İlk baştaki düşüncelerim ile şu anki düşüncelerim hiçbir değişiklik göstermiyor.

Nedir o düşünceler ki değişmemiş?

Birincisi ne kadar berbat şartlar altında olsan dahi kimse seni takmayacak, sen de takma. Bir atasözü vardır “kişi kendinden bilir” diye. Tam olarak bu mesele. Biz insanlar karşımızdaki insanlarda kendimizi ararız ancak bu yanlış bir davranış şekli. Kimse sizin gibi düşünmeyecektir, çünkü siz özelsiniz. Özel olduğunuz için tam aksine bence daha güçlü durmamız gerekiyor. Ancak karşımızdaki insanları küçümsemek için değil, karşımızdaki insanlarla iletişim kurmak için yapmalıyız. O insanlara kendinizi gerçekten tanıtmalısınız. Bu konuda çok zorlandığım zamanlar benim de oldu. Eğer olmuyorsa, ilk başta da dediğim gibi olduğu kadarıyla bırakmışımdır. Sonuçta ben ne kadar açık olursam olayım, karşımdaki insanlar benim kadar açık olmak istemeyebilir.

Bir diğeri de, herkesle tanış. Bir çok insanın, olmayacak duaya amin demez. Gerçi benim yaptığım da amin demek değildi ancak genellikle insanlar umutsuz bir olayın peşinden koşmazlar demek istiyorum. Bazı iş başvurularım ve iş görüşmelerim olmuştu. Bunların hiçbiri kesinlikle mutlu sona ermeyecekti biliyordum. Bir çok insan başvuruyu yapar da, olmayacak iş görüşmelerine olmayacağından eminse gitmez. Ben gittim çünkü bunlar birer mülakattı, insan tanımaktı, iletişim deneyimiydi. İşsiz değil miydim? İşsizdim, o zaman olmayacak diye niye gitmeyeyim. İşim mi var sanki görüşmeye engel olacak. Çok güzel de oldu bir çoğu. Kiminde olmayacağını bildiğimden o kadar rahat konuştum, kiminde de neden olmasın diye çok ısrarcı durdum. Bazılarında çok heyecanlandım. Her görüşmeden sonra kendime yeni bir tecrübe kattım. İş en iyi sahada öğrenilir der bazı işverenler, bu felsefeden yola çıkarak “iş görüşmelerinde başarılı olmanın yolunu iş görüşmelerini kovalayarak olur” deyip, kendime değer katmak istedim.

İyisiyle kötüsüyle bir çok insan tanıdığım bu süreç, bana çok güzel deneyimler kazandırdı. Eskiden, iş arayışım olmadığı dönemlerde de insanları tanımaktan hiç kaçmazdım. İnsan, insanın aynasıdır derler. Biz karşımızdaki insanlarda kendimizi ararken bir yandan da o insanlar ve çevre bizi değiştirir. Biz de onları değiştiririz. Ve bu değişim hep bizi olmamız gereken merkeze çeker. Değişime direndiğimiz sürece daha çok kaybederiz. Evrenin kuralı böyle çalışıyor.

Paylaş